Turistická chata KČT Klášterec nad Ohří

25. února 2010 v 21:26 |  TURISTICKÁ CHATA
Turistická chata se nachází na "Alšovce", zhruba 7 km od Klášterce nad Ohří směrem na Měděnec.
Alšovka leží v nadmořské výšce cca 700 m.n.m. Zhruba 3 km odtud se nachází bývalá hornická obec Měděnec.

Nedaleko chaty je lyžařská trať "Alšovka", která nabízí středně náročné lyžování a dva vleky.
Lyžařská trať je 700 m dlouhá. Součástí ski areálu jsou rovněž běžecké trati - 3 a 5 km dlouhé.


OKOLÍ:


Měděnec

Měděnec, německy Kupferberg, bývalé svobodné horní město, leží na hřebenu Krušných hor v nadmořské výšce 845 m. Od roku 1520 byl Měděnec městečkem s privilegiem svobodného výkupu stříbra. Můžeme se zde setkat s typickou krušnohorskou architekturou a nachází se zde i pozdně gotický kostel Narození Panny Marie postavený v letech 1803 - 1814. Se svoji polohou se stal střediskem zimních a letních sportů. V okolí se nachází několik sjezdovek /Alšovka _Venkov či Horní Halže/.V létě se zde provozuje významně cykloturistika, neboť Měděnec se nachází na křižovatce cyklotras.


Štola Marie Pomocné na Měděnci

Štola Marie Pomocné byla otevřena v roce 2007 a po deseti letech nabízí ukázku dřívějších hornických prací v Krušných horách.
Štola Marie Pomocné na Měděnci je krušnohorský důl ze 16. století, nacházející se na jihovýchodní straně kopce Mědník. Prohlídka trvá zhruba 40 minut.
Otevírací doba: út - ne 11.00 - 17.00 (červenec a srpen), so a ne 11.00 - 17.00 (září a říjen)Mědník

Někdy je též nazývaný Měděnec či Měděná hůrka. Na vrcholu (910 m), který je pro široké okolí významným orientačním bodem, se nalézá kaple Neposkvrněného početí z roku 1674. Stavba má tvar rotundy a uvnitř je podle pověsti zakleta měděná panna hlídající ukryté poklady. Vysvobození je možné pouze jednou za sto let a komu se tento čin podaří, stane se prý vládcem Krušných hor. Samotný vrch je doslova prošpikován štolami po těžbě železné rudy.


Sfingy u Měděnce

Skalní útvar Sfingy nacházející se v těsné blízkosti Měděnce nabízí překrásný výhled do údolí mezi Krušnými a Doupovskými horami. Jméno získala přírodní památka díky části, která vypadá jako obličej sfingy. Z vrcholku můžete spatřit údolí, kde protéká Ohře Kláštercem, Kadaní a pokračuje daleko za obzor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heisigová Růžena - Němcová Heisigová Růžena - Němcová | E-mail | 14. února 2012 v 20:55 | Reagovat

Znám Sfingy, pohled do údolí Ohře je náramný. Zajímavý je pohled na Doupovské hory. Černá hora, Mravenčák. U nás doma mohu vidět z okna horu Smrk,Lysou horu v Beskydech. [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama